Evde sürekli şalter atması ( sigorta atması ) nedeni nedir?

elektirk şalteri

Evde sürekli şalter atması (sigorta atması) çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Sigorta atması elektrik sisteminin çalıştığının bir göstergesidir.Eğer sigorta atıyorsa sigorta sisteminde bir arıza olduğunun belirtisidir. Elektrik sisteminde arıza olup ayrıca sigorta sistemi de çalışmıyorsa o zaman evinizde büyük bir tehdit vr demektir.Ondan dolayı evinizde şalter atması iyi analiz etmeniz gereklidir.Şarte atması sıklığına göre duruma sizlerde müdehale edeblirsiniz.Örnek olarak ütünüzü prize soktuğunuz zaman sigorta atıyorsa ya ütü cihazınızda yada taktığınız prizde arıza vardır.Farklı priz deneyerek ütü mü priz mü arızalı onu tespit edebilirisiniz.Cihaz ve priz çapraz deneme yaparak arızay tespit eedebilirisiniz. Bu şekilde arızayı sizde tespit edebilirsiniz.Ama çoğu durumda şalter atması sorununu profesyonel elektrikçiye bırakmanız önerilir şayet evde kullandığınız pir elektrik cihaz kaynaklı değilse.

Şimdi sizlere evde sigorta atmasının (şalter atması) nedenlerini paylaşıyorum.

  1. Aşırı Yüklenme (Overload): Bir devre üzerinde taşınan elektrik yükü belirli bir sınırdan fazla ise sigorta veya şalter atabilir. Özellikle birkaç yüksek enerji tüketen cihazın aynı anda kullanılması bu tür bir duruma neden olabilir.
  2. Kısa Devreler (Short Circuits): Elektrik devresindeki tellerin yanlış bağlanması veya temas etmesi sonucu kısa devreler meydana gelebilir. Bu durumda şalter veya sigorta hemen devreyi keser.
  3. Topraklama Sorunları: Topraklama, elektrik enerjisinin güvenli bir şekilde boşaltılmasını sağlar. Eğer topraklama sistemi sorunlu ise, bu enerji doğru bir şekilde boşaltılamaz ve güvenlik nedeniyle şalter devreyi kesebilir.
  4. Arızalı Cihazlar: Evdeki bir elektrikli cihaz arızalıysa, bu cihaz şalterin atılmasına neden olabilir. Bu durumu tespit etmek için tüm cihazları kapatın ve tek tek açarak hangi cihazın soruna neden olduğunu belirleyin.
  5. Ekipman Arızaları: Elektrik panosundan, sigortalardan veya şalterlerden biri arızalı olabilir. Bu durumda, profesyonel bir elektrikçiye başvurmanız gerekebilir.
  6. Elektrik Tesisatı Sorunları: Evdeki elektrik tesisatında hasarlar veya yaşlanma, şalterin sürekli atılmasına neden olabilir. Evinizdeki elektrik tesisatını kontrol etmek ve gerekirse güncellemek önemlidir.

Bu tür sorunların çözümü için, Vip Elektikrik yanınızda. Elektrikle ilgili sorunları kendi başınıza çözmeye çalışmak, ciddi güvenlik riskleri doğurabilir. Profesyonel bir elektrikçi, sorunun kaynağını belirleyebilir ve güvenli bir şekilde çözüm sağlayabilir.

Evde sürekli şalter atması ( sigorta atması ) nedeni nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top
Call Now Button
×